پرش به مطلب اصلی

· خواندن 5 دقیقه

رکود در سالگرد سقوط

دنیای اقتصاد-امیرمحمد بختیــاری : نخستین روز معاملاتی هفته سوم اردیبهشت ماه روز متعادل سرخ پوشی در سایه نوسانات نرخ ارز بود. به طوری که شاخص اصلی بورس تهران کاهش ارتفاع نه چندان پرغلظت را ثبت و سایر نماگرها نیز با صعود کم توان همراه بودند. در این بین دماسنج اصلی بازار سرمایه با کاهش ارتفاع ۰.۲۳ درصدی همراه بود و در پایان ساعت معاملاتی روز یکشنبه در سطح ۲ میلیون و ۲۵۹‌هزار واحدی ایستاد.

رکود در سالگرد سقوط

· خواندن 3 دقیقه

معمای نوسان در بورس

دنیای اقتصاد : روزهای ابتدای اردیبهشت‌‌‌ماه، بورس تهران حرکت پرشتابی را در مسیر صعودی در پیش گرفت. روندی که سبب شد تا نماگر اصلی این بازار، شاهد عبور از کانال ۲.۳میلیون واحد شود. اما این کانال‌‌‌شکنی دوام چندانی نیافت و مجددا شاخص کل به سطح ۲.۲ میلیون واحد بازگشت. به طوری که پول حقیقی با سرعت بیشتری در مسیر خروج قرار گرفت.

· خواندن 3 دقیقه

جزئیات نظام جدید اعتبار‌سنجی تسهیلات بانکی

چابک آنلاین : معاون بانک مرکزی با بیان اینکه امسال مدل جدید اعتبار‌سنجی بانکی عملیاتی می‌شود، گفت: در مدل جدید عوامل جدید مانند محکومیت مالی، جرایم رانندگی و صدک‌بندی یارانه هم در نظر گرفته می‌شود و دیگر مانند روال فعلی رفتار افراد در پرداخت اقساط تسهیلات تنها ملاک رتبه‌بندی نخواهد بود.

· خواندن 6 دقیقه

کیش دستوری به پیامک بانکی

دنیای اقتصاد : به‌‌‌تازگی نامه‌‌‌ای به دست دنیای اقتصاد رسیده که نشان می‌‌‌دهد بهمن سال گذشته، بانک مرکزی به تمامی مدیران عامل بانک‌‌‌ها دستور داده تا با در نظر گرفتن تمهیدات مناسب، بستر جایگزینی پیام‌رسان‌های داخلی را به جای سیستم ارسال پیامک‌‌‌های انبوه بانکی ایجاد کنند. اما این موضوع آن‌طور که به نظر می‌رسد ممکن است نه‌‌‌تنها به حل مشکل هزینه‌‌‌های بالای پیامک‌‌‌های بانکی کمک نکند، بلکه مشکلات دیگری را هم برای بانک و هم برای کاربران این اپلیکیشن‌‌‌ها ایجاد کند. اگر بتوان مساله بی‌‌‌اعتمادی عمومی کاربران به این اپلیکیشن‌‌‌ها به سبب مشکلات مربوط به حریم خصوصی را کنار گذاشت، باز هم همچنان نمی‌توان به امنیت کامل حساب‌‌‌های کاربری این پیام‌رسان‌ها اعتماد داشت.

کیش دستوری به پیامک بانکی

· خواندن ۱ دقیقه

سقف روزانه تراکنش‏‏‌های بانکی چقدر است؟

بازار : طبق اعلام بانک مرکزی، سقف تراکنش بانکی روزانه بسته به نوع انجام عملیات تراکنش از پنج تا ۴۰۰ میلیون تومان متغیر است. بر اساس اعلام بانک مرکزی، سقف انتقال وجه روزانه کارت به کارت در خودپردازها، موبایل‌بانک و اینترنت‌بانک، ۱۰ میلیون تومان و در نرم‌‌‌افزارهای پرداخت به پنج میلیون تومان می‌‌‌رسد. همچنین، سقف خرید روزانه از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان با یک کارت ۵۰ میلیون تومان و با تمام کارت‌‌‌های هر فرد تا سقف ۲۰۰میلیون تومان مجاز است.‌‌علاوه بر این، سقف انجام تراکنش و عملیات انتقال وجه از طریق ساتنا و پایا به صورت غیر‌حضوری ۲۰۰ میلیون تومان و به صورت حضوری در شعب بانکی ۴۰۰میلیون تومان است. همچنین، سقف مبلغ انتقال ساتنا در شعب بانکی با ارائه مستندات، بدون محدودیت است. گفتنی است؛ حداکثر برداشت وجه در خودپردازها برای هر کارت بانکی مانند گذشته ۲۰۰‌هزار تومان است.

· خواندن 4 دقیقه

نوسان فلز سرخ میان داده‌های شرق و غرب

دنیای اقتصاد- راضیه احقاقی : فلز سرخ از سقف قیمت ۲۴ماه اخیر خود عقب نشست. با این حال این فلز از ابتدای آوریل تا روز جمعه سوم ماه مه رشد نرخ ۱۳درصدی را در معاملات آتی کامکس آمریکا به ثبت رسانده است. در حالی که تضعیف عرضه معدنی سنگ‌آهن از رشد بهای این فلز حمایت کرد، عقبگرد شاخص مدیران خرید تولید در چین برای ماه آوریل سیگنالی منفی برای فلز سرخ به همراه داشت. با وجود این، تضعیف شاخص دلار آمریکا ترمز عقبگرد بهای مس در بازار جهانی را کشید.

· خواندن 3 دقیقه

سرک دلار به کانال ۶۰

دنیای اقتصاد : روز گذشته روند نرخ شاخص‌های ارزی در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. به‌نظر می‌رسد سیگنال‌های سیاسی مثبت جدید و اظهارنظر‌های صورت گرفته توسط مقامات رسمی در رابطه با گشایش‌های ارزی در حالی تسهیل روند کاهش نرخ ارز است. اما در سوی دیگر بازار دارایی‌ها، فعالان صنف طلا همچنان از ادامه دادن به فعالیت‌های خود امتناع می‌کنند. به‌نظر می‌رسد مساله ثبت معاملات هنوز برطرف نشده و همین امر موجب نارضایتی فعالان صنف طلا شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد بازار طلا در اکثر شهرستان‌ها در شرایط نیمه‌تعطیل است.

· خواندن 2 دقیقه

ترمز قیمت ها در بازار ارز کشیده شد/ ریال عمان کانال عوض کر؛ قیمت لیر و درهم پایین آمد

اقتصادنیوز : خلاصه معاملات بازار ارز تهران در روز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه حکایت از کاهش دسته جمعی قیمت ارزها در مقایسه با هفته گذشته دارد. امروز قیمت ریال عمان بیشترین میزان کاهش را تجربه کرد و قیمت دینار عراق هم کمترین میزان افت را داشت.

ترمز قیمت ها در بازار ارز کشیده شد/ ریال عمان کانال عوض کر؛ قیمت لیر و درهم پایین آمد

· خواندن 2 دقیقه

خبر مهم رئیس کل بانک مرکزی درباره نرخ رشد پول

ایرنا : رئیس کل بانک مرکزی با اعلام کاهش نرخ رشد نقدینگی به ۲۳ درصد در ماه فروردین، گفت: بر اساس این گزارش نرخ رشد پول که سال گذشته ۳۳ درصد بود، تا ۱۶ فروردین امسال به ۱۶ درصد کاهش یافت.

خبر مهم رئیس کل بانک مرکزی درباره نرخ رشد پول

· خواندن 4 دقیقه

گزارش قیمت بسته شده طلا، سکه و دلار امروز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳+ جدول

امروز قیمت سکه امامی به ۴۱,۱۰۰,۰۰۰ (چهل و یک میلیون و یکصد هزار) تومان رسید که نسبت به ۳ روز پیش، کاهش ۱.۷۱ درصدی داشته است. قیمت دلار اما بالا رفته است.

گزارش قیمت بسته شده طلا، سکه و دلار امروز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳+ جدول